Lakásfelújítási támogatás 2021 klímára?
A lakásfelújítási támogatás segítségével az otthonodon végzett felújítási munkálatok költségvetésének a felét visszakapod! És igen a klímára is felhasználhatod!
Lakásfelújítási támogatás összefoglalva
A minimum egy gyereket nevelő szülők az otthonuk felújítására elköltött költségvetési összeg felét, de maximum 3 millió forint támogatást igényelhetnek vissza a Magyar Államkincstártól.
Kik kaphatják meg a támogatást?
Minden olyan szülő, aki legalább egy gyermeket nevel. Nagy lehetőség, hiszen az eddigi támogatásoktól eltérően (CSOK, babaváró) a házaspároknak és az élettársaknak csak az egyik tagja is igényelheti, amennyiben csak ő felel meg az igénylési feltételeknek. Tehát, az a házastárs, aki nem felel meg az igénylési feltételeknek kihagyható az otthonfelújítási támogatás igényléséből, ha külön lakcímen lakik.
Ki minősül gyermeknek?
- - a 12. hetét betöltött magzat
- - a 25. életévét be nem töltött gyerek
- - a 25. életévét már betöltött, de tartósan beteg vagy megváltozott munkaképességű személy
A 25 év alatt gyerekek esetén, az 518/2020 rendelkezésben eddig leírtak és a Magyar Államkincstár (MÁK) állásfgoglalások alapján, az igénylésnél nem számít, hogy a gyermek dolgozik-e. Csak az, hogy az igénylővel egy háztartásban éljen.
Mekkora a lakásfelújítási támogatás összege?
Az otthonfelújítási támogatás összege az ingatlan felújítására fordított költségvetés fele, maximum 3 millió forint.
Milyen feltételeknek kell megfelelned?
A támogatás igénylésének egyik alapfeltétele, hogy az igénylő, együttes igénylés esetén legalább az egyik igénylő minimum 1 éve – legfeljebb 30 nap megszakítással – folyamatos TB jogviszonnyal rendelkezzen.
A lakásfelújítási támogatás igénylésénél a folyamatosság igazolásához az 1 éves külföldi jogviszony is elfogadható, de az igénylés pillanatában az igénylőnek már magyar TB jogviszonnyal kell rendelkeznie.
Mikortól él a lakásfelújítási támogatás és meddig vehető igénybe?
A lakásfelújítási támogatás 2021.01.01 után lép életbe és 2022.12.31-ig vehető igénybe. Azaz a legelső elfogadható számla keltének 2021.01.01 utáninak kell lennie. A legutolsó elfogadható számla kifizetésének pedig legkésőbb 2022.12.31-ig meg kell történnie.
Az otthonfelújítási kölcsön 2021.02.01-től igényelhető. Aki igényli az otthonfelújítási kölcsönt, az legkorábban 2021.03.01-én adhatja be a lakásfelújítási támogatás iránti kérelmét a MÁK-nál.
Támogatható felújítási munkák
A rendelet 6.§ pontosan megnevezi a munkákat, ezért az eddigiek alapján kizárólag ezen munkálatokra igényelhető.
- a víz- és csatorna bevezetése, az elektromos és gáz-közműszolgáltatás bevezetése, ezek belső hálózatának cseréje vagy kiépítése
- WC vagy fürdőszoba kialakítása olyan ingatlanban, amelyben eddig még nem volt
- fűtési rendszer telepítése vagy annak korszerűsítése, beleértve az egyes fűtési elemek cseréjét is. A fűtési rendszer megújuló energiaforrások alkalmazásával is megoldható
- az ingatlan szigetelése, beleértve a lábazatszigetelést, a hang-, hő-, és vízszigetelést is
- külső nyílászáró lecserélése, árnyékolók, redőny, spaletta, biztonsági rács és rovarháló telepítése vagy cseréje,
- párkány, küszöb felújítása vagy cseréje,
- tetőcsere vagy felújítás illetve szigetelés,
- égéstermék-elvezető felépítése vagy korszerűsítése,
- klímaberendezés beépítés vagy csere,
- napelemes rendszer vagy napkollektor telepítése vagy annak cseréje, ahol a számlán szereplő anyagdíj és munkadíj együttes összege nem lehet több, mint bruttó 450.000 Ft/kWp
- a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat lecserélése, felújítása, festése vagy tapétázása
- galériaépítést,
- belső lépcső építése vagy cseréje,
- szaniterek beépítése vagy cseréje,
- villanykapcsolók és -dugaljak beépítése és cseréje,
- belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök építése, felújítása vagy cseréje
- lámpák vagy világító testek beépítése vagy cseréje
- az ingatlannal azonos helyrajzi számon található épület, ami nem lakás céljára szolgál, mint például a nyári konyha, a mosókonyha vagy a tároló felújítása,
- kerítés építése,
- gépjárműtároló felépítése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása,
- terasz, loggia, erkély, előtető felépítése,
- térburkolat készítése vagy annak cseréje,
- télikert kialakítása,
- meghatározott akadálymentesítési munkák,
- alapozási szerkezet megerősítés,
- beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése illetve cseréje
- használati melegvíz rendszer kiépítése, korszerűsítése, annak elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrás használatát is.